#

Historie Alphaville

1981

Vánoce
První oficiální vystoupení zakládajících členů Mariana Golda a Bernharda Lloyda v sedmi-členné komunitě umělců "Nelson".

1982/83

Silvestr
Skupina uskutečňuje s novým jménem "Forever Young" a s novým složením Gold-Lloyd-Mertens druhý koncert. Tento koncert je posledním pro příštích deset let.

1984

Leden
Kapela volí název podle slavného francouzského filmu režiséra Jean-Luc Godarda, vychází první singl "Big in Japan", následovaný "Sounds like a Melody" a "Forever Young". V říjnu se objevuje první album nazvané "Forever Young"
Prosinec
Frank Mertens opouští skupinu. Jako náhrada přichází hráč na kytaru a klávesy Ricky Echolette. Alphaville píší soundtrack k filmu "der Bulle und das Mädchen" a účastní se charitativního projektu "Band für Afrika".

1985

Leden
Vydán čtvrtý singl "The Jet set"

1986

Duben
Vychází singl "Dance with me", předzvěst druhého alba "Afternoons in Utopia". Toto album je produkováno Peterem Walshem (Simple Minds) a Steve Thompsonem (AHA, Bowie). Album je koncipováno jako živé vystoupení, ke kterému však nikdy nedošlo protože skupina se rozhodne proti živým vystoupením a soustředí se na práci ve studiu. V červenci je album vydáno společně se singlem "Universal Daddy". V prosinci vychází singl "Jerusalem", současně Alphaville začínají hudební projekt "Soundtraxx for imaginary Movies", který začíná spolupráci s Klausem Schultze.

1987

Květen
Začíná nahrávání třetího alba "Breathtaking Blue" ve spolupráci s Klausem Schultze.

1989

Březen
Vychází "Breathtaking Blue". Videoklipy jednotlivých skladeb jsou pojaty jako krátké filmy. Devět producentů, mezi nimi Godrey Reggio ("Koyaanisqatsi"), se účastní tohoto projektu nazvaného "songlines". Příspěvek Christopha a Wolfganga Lauensteinových získává v Hollywoodu Oscara.

1992

Červen
V nahrávacím studiu skupiny "Lunapark", začínají práce na novém albu "Prostitute". Marian Gold vydává své první sólové album "So Long Celeste". Práce na "Prostitute se stále více protahuje. Konečné datum vydání je nakonec odloženo více jak o jeden a půl roku.

1993

Na základě pozvání se skupina spontálně rozhoduje, po deseti letech abstinence, koncertovat v Beirutu.

1994

Srpen
Vychází singl "Fools", následovaný dlouho očekávaným albem "Prostitute". Album je "kaleidoskopický " extrakt velkého množství materiálu, který se nahromadil během dvou let práce.

1995

Skupina se na čas stěhuje do jižní Francie, kde začíná připravovat páté album "Salvation".

1996

Ricky Echollete opouští Alphaville. V Londýně je sestavena doprovodná kapela pro živá vystoupení. V Londýně se též nahrávají skladby pro album "Salvation". Producentem alba je Andy Richards (Art of Noise, OMD).

1997

Prvním výsledkem této nové spolupráce je singl "Wishful thinking". V září vychází album "Salvation". Po vydání alba byl ukončen kontrakt mezi skupinou a nahrávací společností WEA.

1998

Alphaville úspěšně zahájili činnost officiálního internetového sídla na adrese http:\\www.alphaville.de, které se stalo officiálním prostředkem komunikace mezi skupinou a fanoušky. Skupina koncertovala v Německu, Východní Evropě, a také v Peru a Moskvě. dreamscapes Ve stejnou dobu připravují antologii s názvem "Dreamscapes" - osm CD pokrývajících celou historii skupiny od konce sedmdesátých do konce devadesátých let, zahrnující živé nahrávky a dříve nevydané skladby a remixy. Alphaville připravili nejenom hudební ale i grafickou stránku antologie. Dreamscapes samozřejmě neznamenají konec Alphaville, skupina již připravuje nové album.


1999

Leden
"Dreamscapes" se prodávají velmi dobře a Alphaville přijímají výzvu: skladba "flame" je vydána v USA, obdobně jako "Dreamscapes" je distribuována pouze přes internet samotnou skupinou. Singl obsahuje remix skladby "Flame", unplugged verzi "Forever Young" a živou nahrávku "Big in Japan".
První vydání Dreamscapes je během 3 měsíců od vydání vyprodáno. Alphaville jsou opět na cestě - nová show, dechberoucí světelná show, doprovázející kapelu.
Červen: Alphaville vystupují na "Kieler woche" v německem městě Kiel před víc než 10 000 lidmi.
V USA vychází album Salvation s kompletně přepracovaným obalem a třemi bonusy. V červenci zavítají na dva koncerty do Salt Lake City, oba byly během 14-ti dnů vyprodané. Na konci července vystupují v Portugalsku před 17 000 lidmi.


2000

Americká verze Salvation se prodává po celé Americe.Kapela stále vystupuje po celém světě a pracuje na novém albu, jehož vydání je plánovano na rok 2002. Mezitím vydávají své první živé album "Stark Naked And Absolutely Live", se kterým na tři týdny obsadí první místo německé alternativní hitparády. V polském Štětíně vystupují před zatím největším publikem - na letiště, kde se koncert koná přichází 300 000 diváků.
Dreamscapes pokračují - na webových stránkách vychází každý měsíc nová písnička. Později budou tyto písně vydány na CD.


2001

Bernhard Lloyd vydává vlastní solový projekt Atlanticpopes
Marian Gold pracuje - při psaní pisní pro nové album - společne s Klausem Schulze, Effjottem Krügerem a dvěma dalšími titány elektronické hudby na projektu Sputnik Roadhouse pro televizní film Klassentreffen.
První DVD, zachycující koncerty v Salt Lake City je na cestě...
28.srpna 2001 je spuštěna adresa www.alphaville.info
V řijnu je ukončen projekt Dreamscapes 9 a vychází album Forever Pop, obsahující remixy od F.A.F, José Alvarez Brilla, Eiffel65 a dalších

2002

V dubnu vyráží Alphaville na turné Miracle Healing , které zahajují v Brně a vede nejen do Švýcarska, Maďarska, České republiky a Rakouska, ale i skrz Německo. Běhěm léta vystupují na několika festivalech a nyní tvrdě pracují na novém albu, které má vyjít v lednu 2003. Toto album předznamenává změnu v sestavě kapely, neboť je prvním, na kterém se nepodílí Bernhard Lloyd.V prosinci Marian Gold vystupuje na akcích Nokia Night Of The Proms2003

Od 14. února začíná distribuce alba CrazyShow. Tento 4 CD BOX je možné objednat přes internet z Moonbase nebo A Different Drum.
18. března Bernahrd Lloyd officialne oznámil, že již dále není členem Alphaville. Jádro skupiny nyní tvoří Marian Gold, klávesista Rainer Bloss, který se jako spoluautor podílel na hudbě Alphaville od začátku 90tých let a Martin Lister, který je hudebním režisérem koncertní podoby Alphaville a zároveň 2 skladbami (Stall Fals The Rain, Ways) přispěl na Crazyshow
Nové písně z CrazyShow jsou poprvé živě prezentovány 5.dubna na belgickém Eurorock festivalu2004

Duben a květen strávil Marian v Londýně, kde s Martinem Listerem připravovali skladby pro nové album. V květnu Marian oslavil 50. narozeniny a to je důvod k oslavě. Hlavní událostí tohoto roku je však vystoupení k 20. výročí existence skupiny, které se uskutečnilo 29.8. v berlínském Tipi. Na této události se skupina sešla s přáteli a fanoušky. Bylo to také poprvé, kdy Alphaville vystoupili se smyčcovým kvatretem. Vystoupení zaznamenalo velký úspěch a proto Berlin Salonorchester Quartet doprovázel Alphaville i na některých koncertech nadcházejícího turné, které zavedlo kapelu do Maďarska, České Republiky, na Slovensko, do Švýcarska, Dánska, Švédska a Německa. Mimo osvědčených hitů zazněly i nové, předtím nevydané skladby.
Po skončení turné začali Marian Gold, Martin Lister a Rainer Bloss pracovat na muzikálu vycházejícím z Alenky v říší divů od Lewise Carrolla, který bude hrán na podiích ve Würzburgu v roce 2006. Zároveň se Alphaville soustředí na práci na novém albu, jehož vydání je plánováno na podzim 2005.
V listopadu Alphaville spouští webový obchod. Mimo těchto aktivit pracují na ředě dalších projektů, jako například "Dreamscapes Revisited", novém DVD a knížce o Alphaville.


Přeloženo z originálu na Official AV homepage
#